[14-04-2015]
Разгадана е тайната на Голямото бяло петно на Сатурн
Планетолози са разгадали тайната на произхода на Голямото Бяло петно в атмосферата на Сатурн. Резултатите от своите изследвания авторите са публикували в списание Nature Geoscience, а кратко съдържание може да се намери на сайта на Science News.
С периодичност един път на 29.5 години в атмосферата на Сатурн може да се наблюдава таканареченото Голямо Бяло петно , което е с дължина над дест хил км.
Такива периодически гигантски бури в атмосферата на планетата , учените са наблюдавали с помоща на телескопи от началото на XIXвек , но досега не са могли да обяснят причините за тяхното възникване.
За определяне природата на Голямото бяло петно , учените са използвали данни , получени от автоматичната междупланетна станция Cassini, която от 2004 се намира на орбита около Сатурн , и компютърно моделиране на атмосферата на планетата.
Както са установили учените , причината за образуването на петната е огромен облак водна пара. Той е разаположен в долната част на атмосферата на планетата и закрива по ниско лежащите нагрети леки газове, преди всичко водород и хелии , и не им позволява да се издигат по нависоко.
С течение на времето , водната пара се охлажда и става по тежка , а водорода и хелия се нагряват още повече . Това довежда до разкъсване на слоя водна пара и до урагани , наблюдавани примвено на всеки 60 годин във всяко полукълбо на Сатурн.
Шестата по отдалеченост от Слънцето планета се намира на разстояние около 10 а.е от светилото . Газовият гигант е около 95 пъти по тежък от Земята , а една пълна обиколка около Слънцето , Сатурн пражи за 29.46г. Сатурн има силно магнитно поле , което , според теориите, се дължи на циркулирането на металически водород около централното твърдо ядро на планетата ( състоящо се от силиций , метали и лед ) . Атмосферата на планетат се състои от над 96% водород , а също така хелий и въглеводороди . Водата в атмосферата на Сатурн е в малки количества , предимно в долните слоеве на атмосферата.