Започната е работа над евро-совалката IXV

Европейското космическо агентство е подписало договор с компанията Thales Alenia Space за сътрудничество в областа на разработката на експериментален апарат IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), предназначен за осигуряването на управляемо спускане на полезни товари от орбита на Земята.

Mars
МКС
Луна
Меркурий
Спътници
Сатурн
Юпитер
[21-June-2009] Започната е работа над евро-совалката IXV
Европейското космическо агентство е подписало договор с компанията Thales Alenia Space за сътрудничество в областа на разработката на експериментален апарат IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), предназначен за осигуряването на управляемо спускане на полезни товари от орбита на Земята.

IXV ще се разработва в рамките на комплексна програма за отработване на перспективни средства на извеждане (Future Launchers Preparatory Programme, FLPP) на товари и хора на орбита.
Целта на програмата IXV е разработка на технологичен 'демонстратор' , позволяващ да се осъществява управляемо спускане на полезни товари от орбита с използването на аеродинамично 'качество'
Апарата с маса около 1800кг трябва да има характерна форма, осигуряваща аеродинамичното качество, ефективна система за управление на полета, а също така и надеждна топлозащита.
Извеждането на демонстратора на орбита се планира да бъде осъществено с помоща на създаваната в момента РН от лек класс Вега, от космодрума Куру. Апарата ще излезе на орбита с височина около 450км, след което ще започне експеримента по неговото спускане от орбита.
Скороста на влизане на апарата в атмосферата на Земята , трябва да е около 7.5 км/с - пределна скорост за низкоорбиталните системи.
След завършване на експеримена, апарата трябва да направи меко кацане във вода в планирано място в Тихия океан.юКорабът IXV ,трябва да бъде предоставен на поръчителя - ЕКА - към края на 2012г. В работата над апарата ще вземат участие изследователски колективи от различни страни членове на ЕКА.
[ЕКА]прочетена[345] коментари[1]
Виж Коментарите
RSS   Blog
Абонирай се
Links
Ring
Web hosting by ICDSoft
©CopyRight 2007 "TE-ST" studio
info#spacenewsbg.com
Всички текстове и изображения публикувани в spacenewsbg.com са собственост на spacenewsbg.com или парньори и са под закрила на „Закона за авторското право и сродните им права“. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на сайта без разрешение на spacenewsbg е забранено.
Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! RuBo@rd Top