[11-12-2024]
Полетите на космонавтите към РОС ще бъдат ограничени до 11 месеца.
Продължителноста на пилотираните полети н аперспективната Руска орбитална станция (РОС) трябва да се ограничи до 11 месеца поради радиационната обстановка на полярната околоземна орбита, следва от презентацията на ген конструктора на РФ по пилотирани системи и комплекси , генконструктора на РКК Енергия - Владимир Соловьов.
Полетите на МКС може продължават от няколко седмици ( в случаите на експедиции на посещение ) до година и повече ( за дълговременните мисии ) . Рекордът за най-продължитена мисия на станцията принадлежи на космонавтите на Роскосмос Олег Кононенко и Николай Чуб - те прекараха на МКС почти 374 денонощия.
"За орбита с наклон 96.8 градуса е необходимо да се ограничи продължителноста на полета на екипажа до около 11 месеца ( на базата на условията за радиационна безопасност ) " се казва на в презентацията на Соловьов на общото събрание на РАН.
Соловьов в своя доклад е подчертал , че при 'спокойна' радиоационна обстановка , очакваните дози радиация на полярна орбита няма да превишават нормативите за въздействие на радиацията на членовете на екипааж , които на текущия ден са 500 мили единици в година . По негови думи . в случай на мощни изригвания от Слънцето тази доза ще нарастне 10 пъти по сравнение с дозите от орбитата на МКС , но даже в най-неблагоприятния случай няма да превишава 100 мили единици - което е около две трети от нормативното значение за еднократно остро въздействие.
По думи на генконструктора , използването на орбиталната станция ще помогне да се формира медико-биологичен 'опит' за бъдещи пилотирани полети към Луната , астероиди и Марс, където радиоацнонната обстановка е много по опасна , от колкото в близкото околозмно пространство .
Радионационната защита на РОС
Разгръщането на орбита на новата руска станция се планира да започне през 2027. РОС ще лети на полярна орбита с наклон 97градуса - това ще позволи да се наблюдава от борда на станцията , цяла Русия , а също така важния стратегически Северен морски път, което в момента не е възможно да се прави от МКС , чиято орибита е наклонена от плоскоста на екватора на 51.6градуса. При това станцията на полярна орбита носи рискове , свързан с радиацията и др.. фактори.
По защитата на станцията от радиоацното въздействи се водят дейности сега - така например , ядрото и целевите модулуи на РОС ще бъдат снабдени със защитен слой с увеличена дебелина с използване на съвремени радиоационни защитни материали. Също така според плановете , РОС ще може да работи в режим на посещаемост, което означава да има периоди в които да работи в безпилотен режим.
Освен това , радиационнат обстановка на полярна орбита ще бъда проучена от биоспътника 'Бион-М' 2 , стартът на който е планиран ( отложен ) за март 2025г.