Учените откриха нова малка планета след орбитата на Плутон

В студените далечни простори на нашата Слънчева система , много след Плутон , астрономите са открили нова малка планета.

Mars
МКС
Луна
Меркурий
Спътници
Сатурн
Юпитер
[24-05-2025] Учените откриха нова малка планета след орбитата на Плутон
В студените далечни простори на нашата Слънчева система , много след Плутон , астрономите са открили нова малка планета.

Засега тя е именувана 2017 OF201, скалисто тяло с диаметър около 700км, достатъчно голямо за да попадне в класификацията за малки планети. Нещо което я прави много интересна е нейната орбита, която показва , че няма гигантска девета планета ( която учените издирват от много време) , някъде там в далечната тъмна част на покрайнините на Слънчевата система.
"Далечната точка на орбитата при отдалечаване от Слънцето - е над 1600 пъти от орбитата на Земята" е казал астрофизика Sihao Cheng от института за Advanced Study in Princeton, New Jersey. "От друга страна , най-близката точка на нейната орбита около Слънцето е 44.5 пъти от Земната орбита , почти като орбитата на Плутон"
Cheng и неговите колеги взеамат участие кампанията по търсене и изучаване на транс-Нептунови обекти , парчета скали и/или лед , които се намират след орбитата на Нептун на около 30 а. Намирането на подобни обекти е трудна задача - те са относително малки и са далече от Слънцето , и са студени и отразяват много малко светлина.
През последните години , с използването на по мощни инструменти , учените имат по-добри шансове и възможности да разглеждат обектите в Kuiper Belt и след нето и да откриват малки обекти там . Най-оталечният обект , който учените са открили е с диаметър около 400км и се намира на орбита на 132а .
Cheng и неговите колеги саоткрили 2017 OF201 в архивни данни от Dark Energy Camera Legacy Survey (DECaLS) и Canada France Hawaii Telescope (CFHT). В периода 2011 - 2018 , DECaLS and CFHT са наблюдавали 2017 OF201 сумарно 10 пъти - тези данни са позволили на екипа да категоризира обекта и неговата орбита с голяма точност.
2017 OF201 първоначално е откртиа на разстояние 90.5а , което е двойно по далече от орбитата на Плутон . Неговата орбита е силно разтеглена елипса, от 44а до 1600а , което я отвежда до облака на Орт.
Учените не могат да кажат как тази орбита , която планетата обикаля за 25000г , е възникнала. Много е възможно 2017 OF201 да е взаимодействала с нещо голямо , което я е изхвърлило на тази разтеглена орбита или е имало серия от подбни взаимодействия.
Едно е ясно със сигурност, тази орбита е много различна от предишно открите TNOs ( транс Нептунови обекти ) .
Учените са направили симулация , ако има в системата мистериозната голяма планета 9 , то тогава орбитата на 2017 OF201 би била нестабилна и планетата ще бъде изхвърлена от системата, а ако няма планета 9 , то орбитата на 2017 OF201 е стабилна.
Това е една малка твърда частица свидетелстваща против съществуването на плнаетата 9, но от друга страна е свидетелство и че там в далечните краища на системата има много други подоби тела.
прочетена[216] коментари[0]
Виж Коментарите

Абонирай се
Links