[25-02-2025]
Сондата "ЕкзоМарс" е помогнала да се разкрие произхода на червения прах на Марс
Американски и европейски планетолози са открили на снимки от сондата "ЕкзоМарс-TGO" свидетлства за това , че частиците прах придаващи на Марс характерния червен цвят са възникнали в резултат на сложни химически процеси с активното участие на вода. Това за пореден път указва на дълготрайното съществуване на водоеми на Марс, по информация от прес службата на ЕКА.
"Марс както и преди си остава червената планета, но нашите представи за това , защо е така , силно се промениха. Нашият анализ показва , че частиците ферохидрита, от който се състои марсианския прах ,са могли да възникнат само в резултат на присъствие на течна вода. Това означава, че Марс е получил характерния за него 'ръждив' цвят значително по рано , от колкото смятахме досега" е заявил научният сътрудник от Брауновския университет Адомас Валантинас, чиито думи цитират от прес службата на ЕКА.
Както е отбелязал Валантинас, учените от няколко стотин години се интересуват , как Марс е придобил храктерния за нео червено-кафява жвят. В миналото учените смятаха , опирайки се на резултатите от измервания с наземни телесксопи и първите орбитални мисии , че червения цвят на Марс е свързан с това , че на неговата повърхност има мното железен минерал хематит.Той се образува в безводна среда , и поради това учените са смятали , че Марс 'ръждясал' много след като са изчезнали неговите океани.
Европейските и американски планетолози са открили първите веществени доказателства за погрешноста на тази хипотеза - след изучаването на около над двеста сниммки ,които са били направени от камерата CaSSIS от борда на сондата 'ЕкзоМарс-TGO' при наблюдаване на атмосферата на Марс по време на няколко прахови бури. Проведеният от учените анализ е помогнал да определят размерите на частиците прах и да изучат спектралните характеристки и да уточнят , как те взаимодействат със светлината на различни дължини на вълните.
Опирайки се на тези данни , учените са се опитали да създадат в лаборатория желязо-съдържаш материал с аналогични характеристики . Проведените опити и измервания са показали , че марсианския прах , най-много прилича на лабораторно създадените частици ферохидрид- желязосъдържащ минерал , който на Земята възниква при взаимодействието на вулканически породи със студена течна вода.
Както смятат учениет , подбен сценарий за формиране на частиците марсиански прах е още едно свидетелство за това , че на Марс продължително време е имало значителни запаси от течна вода. Изследователите се надяват, че тяхната теория ще бъде потвърдена в рамките на анализа на образи от марсиански прах , които се планира да бъде събран и доставен на Земята в рамките на бъдещи мисии на ЕКА и НАСА.