Девет месеца вместо осем дни на МКС

Връщането на заседалите на МКС астронавти се очаква не по рано от февруари 2025 , това е заявил на 24 август директорът на НАСА Нелсон. Първоначално те трябваше да се завърнат още в средата на юни 2024. При това Илон Мъск , чиято компания ще се занимава със спасителната операция , в соцмрежаат Х отбеляза , че освен SpaceX , друг вариант за връщането на астронавтите е само с помоща на Роскосмос.

Mars
МКС
Луна
Меркурий
Спътници
Сатурн
Юпитер
[29-08-2024] Девет месеца вместо осем дни на МКС
Връщането на заседалите на МКС астронавти се очаква не по рано от февруари 2025 , това е заявил на 24 август директорът на НАСА Нелсон. Първоначално те трябваше да се завърнат още в средата на юни 2024. При това Илон Мъск , чиято компания ще се занимава със спасителната операция , в соцмрежаат Х отбеляза , че освен SpaceX , друг вариант за връщането на астронавтите е само с помоща на Роскосмос.

За хора, които не са навътре в подоробностите на съвремната космонавтика, ситуацията може да изглежда сранна . От една страна на МКС регулярно прилитат и отлитат космонавти от различни страни. Къде е проблема да се откаеат още двама , които са долетели на развален кораб.

Къде е проблема

Напомняме , че на 5 юни 2024 КК Starliner с екипаж от двама астронавта полетя в космоса . Очакваше се ,че корабът с екипажа ще се завърне след осем дни - 13-14 юн. Но отначало бе обявено за отлагане със седмица , следтова с две , аслед това 'до края на юли' , и вече на 24 август американски представител обяви за срок - февруари 2025.
Работата е в това , че КК Starliner има проблеми с двигателите - 5 от 28 се изключиха по време на скачването с МКС . През цялото това време експерти от НАСА и Боинг се опитваха да разберат , каква е причината за излизането от строя на тези двигатели и възможно ли е аналогичен проблем да възникне при завръщане на Земята.
За да се открие причината , са били проведени наземни изпитания на полигна Уайт-Сандс в Ню-Мексико. Инженерите на Боинг са съобщили , че 'възможната причина за прегряването на двигатели е били запушване клапан за подаване на окислителя - това от своя страна е било предизвикано от подуване на тефлонов уплътнител"
Според текушите планове , астронавтите ще се завърнат на Земята с Crew Dragon мисия 9, която ще продължи половин година - стартът е планиран за септември , а края за февруари 2025.А КК Starliner с който екипажът долетя на МКС , ще бъде върнат на Земята в безполотен вариант , като не се съобщава за кога е планирано това.

Рядък случай

В болшинството случаи , космонавтите и астронавтите долитат на орбиталната станция и отлитат обратно на един и същи кораб.Така руските 'Съюз' имат три места, американските Crew Dragon - четири. Скафандрите и ложеметите , или специалните кресла , се правят индивидуално в предвид размерите на конкретен космонавт. Даже малки промени в размерите може да доведе до травми при приземяване или приводняване. При това за космонавтите е важно да запазват своите килограми - няколко седмици преди завръщане преминават или на диета или на подсилено хранене за да влязат в норма.Няколко кг повече също так може да доведат до травми.
И все пак в историята има случаи , когато космоанвтите долитаха на един кораб и отлитаха на друг. Например про заснемането на филма 'Вызов' - тогава ложеметите бяха преместени от един Съюз в друг.
Имаше и др екзотически полети - примерно на Станцията МИр през 1995 . Руснаците Владимир Дежуров , Генадий Стрекалов и американеца НОрман Тагард пристигнаха на станцията на "Съюз ТМ-21" а обратно се върнаха на совалката Атлантис. От друг страна на совалка до Мир долетяха Анатолой Соловьов и Николай Бударин а се върнаха на 'Съюз ТМ-21'.
Но подобни случаи са крано редки.

А няма ли начин да се изпрати към станцията резервен кораб? Запаси от такива кораби няма за съжаление.
Така през 2022 в подоба ситуация се оказа екипажа на КК 'Съюз МС-22' . Докато бе скачен с МКС , корабът бе повреден от космически боклук. МИкрометеорид повреди обшивката на кораба и проби системата за охлаждане в момент на подоготовка на космонавтите за излизане в открития космос. Спускането с повредения апарат бе опасно ,специалистите не изключваха вариант за съществено повишаване на температурата вътре в кораба по време на спускането .Руските специалисти в най-кратки срокове подготвиха следващия КК - 'Съюз МС-23' , промениха програмата на полетите и го изпратиха в безпилотен режим - само два месеца след възникването на проблема. Съответно 'Съюз МС-22' бе върнат в безпилотен вариант , при което измерванията показаха , че няма проблем с температурата , но специалистите на първо място се грижат за безопасноста на космонавтите.
Къде е разликата със Starliner ? На първо място с това , че втори кораб Боинг няма подготвен . CST-100 Starliner четири години бе в изпитателен стадий, по време на който имаше и неудачни полети . Поради тези факти , няма как да се изпрати втори кораб в автоматичен режим . При това , в случая с Боинг - това са вътрешни проблеми и е очевидно желанието да се изпратят астронавти едва ли не на всяка цена . Известно бе , че проблеми с кораба имаше и се поправяха още на Земята, стартът бе отлаган нееднократно по технически причини.
Въпреки всичко бе решено да се лети . В резултат на което осем дневната експедиция се превърна в сериозен проблем .

За завръщането с помоща на кораб на SpaceX ще трябват други скафандри, ако се използва 'Съюз' също ще трябват др скафандри - има несъответствие на накарйниците за включване на скафадъра с кораба. Освен това - мисията Crew-9 ще трябва да е с двама човека за да има свободни места. Възниква уместния въпрос за храната и водата. НАСА вече направи корекция на товарните корабу за да се компенсира наличието на станцията на двама незапланирани астроната.
На корекция е подложна и доставката на вода. Тя е нужна както за пиене , така и за получване на кислород. За тези промени ще бъдат похарчени още към 125млн долара , което води до загуби по проекта Starliner н аоколо 1.6 милиарда долара ( засега )
Също така не е ясно какво ще правят заседналите на МКС астронавти. Обикноевно астронавтите в мисия се подготвят за космически експерименти и др дейности на МКС. От друга страна Уйлмор и Уйлямс имат голям опит , и могат да участват в обслужванто на различни агрегати на МКС и подреждане на МКС.
Може да се каже в заключение , че ситуацията с Starliner не е критична . Въпреки това - космосът е сложна и опасна среда. Надяваме се през февруари 2025 астронавтите успешно да се върнат на Земята. А какво ще стане с КК Starliner е сложно да се каже.
[ИтарТасс]прочетена[403] коментари[0]
Виж Коментарите

Абонирай се
Links